Kolejne szkolenie, kolejne raporty do przenalizowania, kolejne zmiany w regulaminie do zapamiętania. Czujesz, że jest tego za dużo?
Dziś wiemy, że nie da się odgrywać ważnej roli w firmie, bez aktualnej wiedzy w obszarze, który wybraliśmy, albo wybrał nas.
Niektórym słowo nauka, kojarzące się z edukacją szkolną jest równie nieprzyjemne jak nadepnięcie bosą stopą na klocek Lego. Jak zatem poradzić sobie z zapamiętywaniem setki informacji w bardziej przyjemny sposób i w krótszym czasie?
Z pomocą przychodzą nam mnemotechniki – sposoby ułatwiające zapamiętanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Techniki te są pomocne nie tylko uczniom, ale każdemu kto chce poprawić swoją koncentrację, łatwiej zapamiętywać informacje z warsztatów, istotne daty/numery…. Każdemu kto chce stać się bardziej skutecznym w swojej pracy.
W czym tkwi sekret skuteczności mnemotechnik?
- W technikach pamięciowych (mneme – z greki znaczy „pamięć”) używamy skojarzeń, wyobraźni, dźwięków, emocji. Aktywizujemy do pracy nie tylko lewą półkulę odpowiedzialną za myślenie logiczne i porządek, ale także prawą, której domeną jest twórcze myślenia. I w tym właśnie tkwi sedno tych technik!
W procesie zapamiętywania wykorzystujemy wszystkie zmysły, co pozwala na lepsze utrwalenie danego materiału. A ponieważ obraz oddziałuje silnej niż słowo, skuteczne jest w procesie nauki używanie rysunków, symboli, map.
- Efekty odczuwasz już po pierwszym warsztacie!
Jest kilka rodzajów mnemotechnik, co ważne można je modyfikować w zależności od potrzeb i naszych preferencji. Po co sięgamy w nauce tą techniką? Na przykład po system pierwszych liter słów, które mamy zapamiętać, po połączenie w pary znaczących informacji, akronimy, kolory.
Cenną zaletą mnemotechnik jest oszczędność czasu w porównaniu ze starymi nawykami uczenia się. Dlatego warto spróbować!