8 sierpnia 2023
Zawody przyszłości
Agnieszka Molewska
Agnieszka Molewska

Niedawno opublikowaliśmy post o ścieżkach kariery – jak planować, budować i wdrażać.

Jednym z kroków w planowaniu było identyfikowanie swoich pasji, umiejętności, dookreślanie w czym potencjalny kandydat spełniłby się najlepiej. Kiedy planujemy ścieżki kariery często na mapie zawodów widzimy te obecnie dobrze prosperujące, dobrze nam znane…

  • A czy zastanawialiście się nad zdobyciem zawodu, który dopiero nabiera rozpędu i ma przed sobą perspektywę dynamicznego rozwoju?
  • Albo nad sięgnięciem po zawód, którego jeszcze na rynku nie ma, ale eksperci przewidują jego powstanie w związku z dynamicznym postępem cywilizacji?

Dziś kilka słów o zawodach przyszłości, może zainspirujemy Was do zmiany ścieżki kariery.

Postęp cywilizacji przynosi ze sobą zmiany i potrzeby zagospodarowania nowego ładu. A to pociąga za sobą konieczność tworzenia nowych profesji, które wesprą zmieniającą się rzeczywistość. Obecnie naszą pracę wspierają i usprawniają roboty, rozwiązania sztucznej inteligencji, a sam pracownik wyraża bardziej swoje potrzeby w zmieniającej się rzeczywistości. Na te zmiany właśnie będą odpowiadały zawody przyszłości.

Jakie zatem zawody widzimy na naszej liście?

  • Specjaliści od automatyzacji procesów – osoby wdrażające rozwiązania z uwzględnieniem technologii i mechanizmów usprawniających procesy produkcji, które odciążą pracowników;
  • Inżynierzy robotyki – specjaliści tworzący roboty i obsługujący ich serwisowanie; specjaliści wdrażający pracowników do obsługi robotów w środowisku pracy;
  • Specjaliści AI – osoby tworzące i wdrażające rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych obszarach życia i rynku pracy;
  • Data Scientist – specjaliści przetwarzający i analizujący duże zasoby danych, które prowadzą do monitorowania procesów i wyznaczania trendów; specjaliści dostarczający biznesom cenne informacje, które przyczyniają się do podejmowania celnych decyzji.

Nie sposób pominąć także zawody, które wesprą pracowników i firmy w zmieniającym się środowisku pracy. Portal Money.pl w jednym z artykułów wskazuje, że wśród takich zawodów są m.in.:

  • projektant środowiska pracy,
  • facylitator pracy z domu,
  • trener zapobiegania rozpraszaniu uwagi.

To zawody, które mogą mocno wesprzeć naszą produktywność w pracy i zagospodarować zmianę, która nas otacza.

Nowe zawody nie zawsze wypierają te już istniejące, warto jednak obserwować nadchodzące zmiany, aby móc w odpowiednim czasie dostosować swoje umiejętności i doświadczenie, do wyzwań jakie te zmiany stawiają przed rynkiem pracy. To sprawi, że będziecie o krok przed innymi pracownikami, firmami i lepiej wejdziecie w nowe środowisko i wyzwania.