Postanowiłeś/aś zmienić pracodawcę? A może headhunter sam odnalazł Cię w gąszczu specjalistów i składa Ci propozycje zmiany pracy?
- Niezależnie, w której z sytuacji jesteś postaw na szczerość w rozmowie!
Szczerość wpłynie na zbudowanie pozytywnej relacji i pomoże headhunterowi zrozumieć bardziej Twoje potrzeby i motywacje do zmiany pracy. To również usprawni weryfikowanie Twojego doświadczenia, umiejętności i kwalifikacji. Pamiętaj, że headhunter doradza zarówno pracodawcy jak i kandydatowi – dla niego obie strony są klientem. Celem jego pracy jest odpowiednie dopasowanie potrzeb pracodawcy oraz oczekiwań kandydata.
To jak wypadniesz na rozmowie wpływa na dalszy etap rekrutacji, a w niej często w drzwiach pojawia się native speaker i zaczyna się weryfikacja znajomości języka obcego, albo planowane są kolejne techniczne rozmowy (gdzie weryfikowana jest znajomość programów, którą deklarujesz).
Co więcej niektóre koloryzacje CV doświadczony rekruter jest w stanie wychwycić nawet w czasie rozmowy, później to tylko kwestia sprawdzenia odpowiednimi technikami i narzędziami.
- Postaw na prawdę i szczerość, a unikniesz nieprzyjemnych sytuacji w nowym miejscu pracy!
Załóżmy, że Twoje CV wysłane do headhuntera było trochę „urozmaicone”, rozmowa i testy poszły gładko i przywitałeś się z nowym pracodawcą. Ten widząc Twoje doświadczenie i umiejętności, zleca Ci zadanie, które z tymi kwalifikacjami spokojnie powinieneś zrealizować w krótkim czasie. Problem w tym, że urozmaicenia z CV właśnie się nie materializują i zachodzisz w głowę jak podziałać z zadaniem. Masz problem? Może ktoś Ci pomoże…. Ale to nie będzie trwało ciągle. Twoje doświadczenie prędzej czy później objawi się jako realny problem dla firmy. Obie strony kontraktu (Ty i pracodawca) znajdziecie się w co najmniej niezręcznej sytuacji. Jeśli Firma będzie skora do rozwiązania problemu (a nie umowy z Tobą) to będzie najlepsza z możliwych sytuacji.
Oszczędź zatem stresu sobie i nerwów innym, realne CV stworzy Ci realne warunki pracy i realizację zadań, na których po prostu się znasz. W rozmowie mów prawdę i nie koloryzuj, to nie ogranicza Cię w przedstawianiu siebie w superlatywach – po prostu podkreślaj swoje atuty. Mówiąc o tym w czym jesteś specjalistą i na czym się znasz będziesz czuć się pewnie na rozmowie, a to wpływa na pozytywny odbiór przez headhuntera.
W końcu od tej rozmowy zależy czy rozpoczniesz pracę w firmie, którą masz na celowniku i lepiej już na początku wyjaśnić swoje oczekiwania i potrzeby, a przede wszystkim przedstawić realnie doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje.