Zauważyliście, że pracownicy mniej angażują się w realizację zadań? A może zaczęli realizować tylko to, co literalnie im zleciłeś, nie wychodzą z własną inicjatywną i masz wrażenie, że pracują jakby im nie zależało? To może być objaw quiet quitting…
Quiet quitting, czyli ciche odchodzenie/rezygnacja z pracy. To zjawisko zidentyfikowane w badaniu Gallup w 2021 r. w USA jest obecne także w naszym regionie i spędza sen z powiek wielu pracodawcom. W badaniu Michael Page respondenci wskazywali na wyższy poziom frustracji i złości (18%) niż przed pandemią (badanie było realizowane pod koniec 2021 r.). Co więcej 17% ankietowany podkreśliło niższy poziom motywacji i energii niż przed pandemią. W badaniu respondenci wskazywali także na zaburzenia work-lif balance (40%), a połowa badanych stwierdziła, ze odczuwa większą presję ze strony pracodawcy.
Chcesz poznać powód? Prześwietl swój styl zarządzania!
Eksperci wskazują, że u podstawy quiet quitting leży złe zarządzanie liderów, a w szczególności brak dbania o miękkie aspekty zarządzania organizacją. A to z punktu widzenia pracowników jest bardzo ważny element w pracy, gdzie spędzamy sporą część swojej codzienności.
- Zastanów się jak podchodzisz do odpowiedzi na potrzeby swoich pracowników, jesteś w tym elastyczny?
- Jesteś transparentny w przekazywaniu informacji pracownikom?
- Równo traktujesz wszystkich?
- Dotrzymujesz obietnic? A jeśli nie, to wyjaśniasz pracownikom dlaczego dane obietnica nie może być spełniona?
To tylko kilka z pytań, które mogą Ci pomóc w podniesieniu jakości zarządzania. Dla Twoich współpracowników to bardzo ważne aspekty.
Bądź: empatyczny, transparentny, odpowiadaj na potrzeby pracowników lub komunikuj wprost dlaczego niektóre z nich nie mogą być spełnione, usprawniaj komunikację na każdym poziomie organizacji (pionową i poziomą), wspieraj pracowników i dziel się wiedzą.
W skrócie?
Buduj odpowiedzialne relacje z zespołem, a sytuacja w firmie zacznie się poprawiać.