4 czerwca 2024
Klucz do sukcesu w rekrutacji? Prawdziwa motywacja kandydata
Agnieszka Molewska
Agnieszka Molewska
Jesteś pracodawcą? Rekruterem? Szukasz talentów?

Jak często zdarza Ci się, że spotykasz świetnego kandydata, rozmowy przebiegają pozytywie, a na finale słyszysz „dziękuję bardzo za ofertę, ale zdecydowałem/am się wybrać innego pracodawcę”?

Jak często wydaje Ci się, że Twoja oferta odpowiada 1:1 na potrzeby i oczekiwania kandydata, a może nawet je przerasta, a kandydat jej nie przejmuje?

No właśnie…

Smutna rzeczywistość i realia dzisiejszego rynku pracownika.

Ryzyko powyższych scenariuszy minimalizuje uważność przy badaniu motywacji. Nie zadawaj wyłącznie pytania „Co Pana/Panią motywuje do zmiany pracy?”. Zadawaj też niebezpośrednie pytania i obserwuj w trakcie całego procesu rekrutacji.

Nasze wskazówki:

  • Przygotuj listę pytań, które odnoszą się do motywacji – nie tylko pytania związane z motywacją do zmiany pracy – wręcz przeciwnie! Zadaj takie pytania, aby usłyszeć o działaniach kandydata.
  • Zadaj pytania o długoterminowe cele zawodowe – zwróć uwagę, czy kandydat przedstawiając cele rysuje jednocześnie jaki ma plan na ich osiągnięcie i jak to łączy się z proponowaną przez Ciebie ofertą.
  • Analizuj odpowiedzi i szukaj w nich pasji, spójności i konkretów – zwróć uwagę czy kandydat powołuje się na przykłady doświadczeń, które opisują jego motywacje, czy mówi z pasją o swojej pracy. A co najważniejsze, sprawdź czy jego wypowiedzi są spójne.
  • Wykorzystaj narzędzia – sięgnij w rekrutacji po testy osobowości, dokonaj oceny kompetencji. Symulacje pokażą, jak kandydat reaguje w różnych sytuacjach, co również daje wgląd w jego motywację. A narzędzia takie jak np. DISC/ Thomas pomagają zrozumieć co motywuje kandydata na poziomie psychologicznym.
  • Sięgnij po pytania referencyjne (za zgodą kandydata) – dopytaj poprzedniego pracodawcę o motywację kandydata do pracy w tamtej firmie, jak ta motywacja zmieniała się w czasie. Porównaj uzyskaną opinię z odpowiedzią kandydata.
  • Sprawdź, czy kandydat wyznaje wartości, które pokrywają się z wartościami organizacji. Upewnij się, że oczekiwania kandydata co do stylu zarządzania i środowiska pracy są zgodne z realiami firmy.
  • Obserwuj zachowanie w trakcie rekrutacji – zwróć uwagę jak kandydat reaguje na trudne pytania, stres czy widać jego zaangażowanie i inicjatywę w rozmowie, jak reaguje na kolejne etapy i Waszą komunikację pomiędzy nimi.

Bo jak mówi Agnieszka Molewska – „Wszystko w procesie rekrutacji jest diagnostyczne”.