3 października 2023
Jak pozyskać kandydata, który nie myśli o zmianie pracy?
Agnieszka Molewska
Agnieszka Molewska
Dziś rekrutacja to zupełnie inny proces niż kilka lat temu. Nie wystarczy pasywna selekcja CV, im większa inicjatywa rekrutera, tym większe szanse na pozyskanie talentu do firmy!

Co zrobić, gdy nasz idealny kandydat nie szuka pracy, a my bardzo chcemy go zatrudnić?

Mierzymy się z tym wyzwaniem codziennie i wiemy, że jest to możliwe! Wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji w działaniu!

Pierwszy krok, by pozyskać takiego kandydata to zaciekawienie go rozmową, która pozwoli nam w perspektywie czasu wzbudzić motywację do udziału w procesie rekrutacji i być może zmiany.

Jak to zrobić?

  • Nawiąż kontakt i poprowadź rozmowę tak, aby zbudować z kandydatem partnerską relację. Zaciekaw go ofertą, mów konkretnie – nawiązuj do jego doświadczeń. Twoja wypowiedź powinna być spersonalizowana i przemyślana pod kątem osoby, na której Ci zależy.
  • W przypadku wyższych ról menedżerskich zaproponuj niezobowiązującą rozmowę przy kawie (lunchu)-stwórz przestrzeń do zbudowania relacji długoterminowej.
  • Zadawaj pytania otwarte, twórz przestrzeń by Twój potencjalny kandydat chciał się otworzyć, opowiedzieć o swojej sytuacji zawodowej i oczekiwaniach wobec swojej kariery–daj się wygadać. Niekontrolowana wypowiedź to szansa by usłyszeć co dla kandydata jest ważne w pracy, czego być może mu brakuje albo co byłoby „ofertą marzeń”.
  • Słuchaj aktywnie i daj się swobodnie wypowiedzieć rozmówcy. Nie naciskaj, nie stwarzaj wrażenia, że jest to przesłuchanie.
  • Bądź czujny na komunikaty ukryte miedzy słowami, odnoś się do argumentów, w których kandydat mówi dlaczego nie jest zainteresowany ofertą. Zastanów się co mogłoby to zmienić. Słuchaj uważnie i wyłapuj z rozmowy co jest cenne dla kandydata. Sprawdź co możesz z tej oferty zaproponować (ważne abyś znał ofertę w szczegółach) i mów językiem korzyści.
  • Jeśli Twój kandydat nie zdecyduje się na dalsze rozmowy – daj mu czas na przemyślenia i przypomnij się za kilka dni. Wcześniej przeanalizuj jeszcze raz ofertę by omawiając ją ponownie odnosić się wprost do tego, co już powiedział Ci kandydat, odpowiadaj na wyrażone przez niego potrzeby lub ograniczenia.
  • Jeśli kandydat jest niedostępny, odpowiada krótko i zwięźle (nie jest zainteresowany zmianą) zadaj mu pytanie wprost „co by musiała zawierać oferta, żeby się zatrzymał i nią zainteresował?” Zawsze dobrym ice breakerem jest hasło „najlepsze oferty pojawiają się, gdy ich nie szukamy – podobnie jak inne życiowe okazje”.
  • Pamiętaj, jeśli rozmówca zdecyduje, że nie wchodzi w proces–nie spal tej rozmowy, życz dobrej drogi i zachęć do pozostania w kontakcie (np. jeśli by zmienił zdanie lub otworzył się na zmianę w przyszłości). Z talentami zawsze warto być w kontakcie i trzymać ich blisko siebie!

Powodzenia w rekrutacji!