Zastanawialiście się czy związki w pracy mają wpływ na realizowane zadania i relacje w zespole?
W 2019 r. Grupa Progres przeprowadziła badanie „Praca i miłość idą w parze”, w świetle wyników:
- 71% badanych twierdzi, że to czy związek osób pracujących w danej firmie wpływa na kolegów i koleżanki z zespołu zależy od sytuacji,
- 15% uważa, że taki związek ma wpływ na relacje w zespole,
- 14% stwierdziło, że bliska relacja uczuciowa nie oddziałuje na innych współpracowników.
W tej samej grupie badanych 46% osób stwierdziło, że umawianie się na randki ze współpracownikami jest normalne i nie ma w tym nic złego. A zapytani: czy jako szefowie zatrudniliby pary, w większości (73%) odpowiadali „tak”, z zastrzeżeniem, że tylko do momentu, gdy taki związek nie wpływałby negatywnie na ich pracę i zespół.
Czy zatem kwestie bliskich relacji są regulowane przez pracodawców?
W odpowiedzi pomogą wyniki badania Vault’s Office Romance Survey. Z nich dowiadujemy się, że na świecie ok. 28% firm ma uregulowane kwestie związków między pracownikami, 29% nie posiada takich regulacji. Co ważne, aż w 43% firm badani nie byli w stanie powiedzieć, czy ich pracodawca posiada takie regulacje.
Niestety, ciężko określić jaki procent firm w Polsce ma uregulowane kwestie bliskich relacji w pracy z uwagi na brak danych. Na pewno wśród polskich pracodawców najbardziej te kwestie uregulowane są w instytucjach publicznych. Zatrudnienie osób spokrewnionych jest tam możliwe, ale nie dopuszcza się podległości służbowej.
A Wy jak uważacie, czy pracodawca powinien wprowadzać w firmie regulacje dotyczące bliskich relacji w miejscu pracy?