22 listopada 2022
Czy warto przyjąć kontrofertę?
Agnieszka Molewska
Agnieszka Molewska
Dostajesz kontrofertę od swojego obecnego pracodawcy, gdy trzymasz w ręku wypowiedzenie… Super? A może jednak nie?
Zanim ją przyjmiesz zadaj sobie kilka pytań:
  • Dlaczego pracodawca wcześniej nie docenił Twoich kompetencji? Dlaczego wcześniej Cię nie awansował lub nie zaoferował podwyżki?
  • Czy tylko kwestie finansowe miały wpływ na Twoją motywację by przejść cały proces rekrutacji, wszystkie jego etapy, które zakończyłeś sukcesem i otrzymaniem nowej oferty pracy?
  • Czy pracodawca jest otwarty, by negocjować z Tobą też inne, istotne dla Ciebie elementy kontraktu?
  • Jaki dziś odczuwasz poziom ogólnej satysfakcji z obecnej pracy?
  • Czy nowa oferta jest odpowiedzią na wszystkie istotne czynniki, które motywowały Cię do zmiany pracy?

Kontroferta to bardzo często rozwiązanie dla pracodawcy, by zyskać czas na pozyskanie lub przygotowanie innej osoby na Twoje miejsce. Rekrutacja to bardzo czasochłonny proces i kosztowny. Pracodawca postawiony przed faktem nie zawsze ma czas lub budżet, by przeprowadzić proces rekrutacji tu i teraz. Niekiedy też odejście pracownika w danym momencie może mieć niekorzystny wpływ na morale innych pracowników lub wizerunek pracodawcy. Kontroferta w większości przypadków nie jest formą docenienia pracowników tylko przesunięcia jego odejścia w czasie.

 

Najbardziej bolesne w skutkach są sytuację, gdy pracodawca przygotuje zastępstwo na Twoje stanowisko i sam wypowie umowę.

Są sytuacje, że pracownik otrzymuje kontrofertę ze względu na jego ponadprzeciętne wyniki pracy, niezawodność, a tym samym silną pozycję w organizacji.  Są to sytuacje realne, ale wyjątkowe.

Jeśli choć przez chwilę wahasz się czy przyjąć kontrofertę to daj sobie czas, zachowaj jasność umysłu i wróć do pytań na górze by sobie odpowiedzieć czy warto zrobić krok wstecz i czy to będzie dla Ciebie wstecz.