Jak napisać CV?
Czy moje CV jest wystarczająco dobre?
Co powinno zawierać CV?
Czy powinnam dołączyć zdjęcie?
Czy nie jest za długie?
To tylko przykłady pytań, które krążą wokół odwiecznego dylematu jak przygotować najważniejszy dokument w procesie poszukiwania pracy.
Pewnie Was rozczaruję, ale nie ma jednej dobrej odpowiedzi na te pytania. CV jest jak oferta handlowa – nie ma jednego gotowego wzoru, są za to warunki, które musi spełnić, by zostało dostrzeżone w gąszczu ofert konkurencji. Zainteresować, zatrzymać uwagę odbiorcy, być przeczytanym, zachęcić do rozmowy – to zadanie CV.
Rekruter spędza średnio 30 sekund przy jednym życiorysie, zatem musimy go zainteresować naszą osobą, wyróżnić się i pokazać, że jesteśmy kandydatem, którego szuka.
Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek:
- Załączmy profesjonalne i aktualne zdjęcie. To nie jest obowiązek, ale jeśli to zrobimy to CV nie będzie bezosobowe.
- Uwzględnijmy tylko te dane osobowe, które umożliwią rekruterowi kontakt z nami (imię i nazwisko, nr telefonu, e-mail) lub będą dodatkową wiedzą na temat naszego doświadczenia zawodowego (np.: link do profilu na LinkedIn, prowadzonego bloga branżowego, własnej strony www). Nie ma potrzeby podawania daty urodzenia, stanu cywilnego, liczby dzieci czy adresu domowego. Są to dane wrażliwe, nikt nie powinien od nas ich oczekiwać, ani brać pod uwagę oceniając naszą kandydaturę.
- „Executive summary” to bardzo ważny punkt w CV. Nie zapominajmy o tym i koniecznie, w górnej części pierwszej strony CV zamieśćmy krótkie podsumowanie naszego doświadczenia – akcentując to, co nas wyróżnia, nasze mocne strony i osiągnięcia To ma być nasza „moc” przyciągania rekrutera. Dalsza część CV to rozwiniecie, więc nie powielajmy treści.
- Nie opisujmy zbyt szczegółowo zakresów obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Pochwalmy się przede wszystkim sukcesami, zrealizowanymi projektami. Im więcej faktów w danych liczbowych lub procentowych możemy podać tym lepiej. Pokazujmy skuteczność działań prezentując swoje dokonania.
- Doświadczenie zawodowe prezentujmy chronologicznie, od najbardziej aktualnego. Nie musimy wpisywać pierwszej pracy, jeśli mamy już duże doświadczenie. Uwzględniajmy tylko istotne i znaczące role.
- Edukację również prezentujemy chronologicznie. Najważniejszy jest jej najwyższy stopień oraz zgodność z obszarem działań zawodowych. Jeśli nie aplikujemy na praktyki/staże to warto pominąć ujmowanie szkoły średniej i podstawowej.
- Uwzględnijmy w CV nasze zdolności i umiejętności poparte certyfikatami, które budują naszą przewagę konkurencyjną.
- Nie powielaj treści, które pisze większość kandydatów – warto zastanowić się, czym się wyróżniamy i opisać to.
- Koniecznie dopasujmy nasze CV do konkretnego ogłoszenia/roli, które nas interesuje. Warto prezentować i podkreślać treści, które odpowiadają na pytania pracodawcy zawarte w oczekiwaniach w ogłoszeniu. Tych informacji i takiej zgodności naszego profilu szuka każdy rekruter.
- Postarajmy się zamknąć CV na jednej – maksymalnie dwóch stronach.
- Zadbajmy, aby nasze CV było spójne, miało przejrzystą i uporządkowaną strukturę.
- Nie przesadzajmy z grafiką – jedna czcionka, jeden kolor, bez przesadnego używania funkcji Bold i Italics.
- Sczytajmy lub poprośmy kogoś o sczytanie, czy nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych.
- Zapiszmy CV w formacie PDF, by mieć pewność, że dotrze do adresata w niezmienionej formie.
- Dołączmy zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodną z RODO na końcu dokumentu.
Jak już wspomniałam, treść CV musi być jak dobrze przygotowane oferta handlowa odpowiadająca punkt po punkcie na potrzeby klienta, czyli naszego potencjalnego pracodawcy.
Warto poświecić czas na dopracowanie CV, a tym samym na zwiększenie swoich szans na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.
POWODZENIA!