Dziś jesteśmy dokładnie pośrodku dwóch ważnych dni w kalendarzu pracownika, 10.09. według kalendarza kalbi obchodziliśmy Dzień Wellbeing, a 14 września obchodzimy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym.
HR Concept zawsze w swoich relacjach stawia na komfort klienta, niezależnie czy jest to pracodawca, który zleca nam wyszukanie talentów czy kandydat, który szuka odpowiedniego miejsca pracy. Dlatego uznaliśmy, że dziś jest najlepszy moment na to, aby wpis poświęcić komfortowym warunkom pracy, w myśl naszego motto „Bo Liczy się Człowiek”.
Jak zadbać o pracownika, aby nie dopuścić do wypalenia zawodowego? Jak zadbać o siebie, aby uniknąć wypalenia?
Jesteś pracodawcą? Zadbaj w firmie o:
- Dobre samopoczucie pracowników i ich zdrowie fizyczne – nie tylko przez karty benefitowe – stwórz w firmie strefę relaksu, zapewnij możliwość skorzystania z tego miejsca w czasie pracy; wprowadź w firmie kulturę organizacyjną sprzyjającą zdrowiu fizycznemu i psychicznemu;
- Balans między czasem pracy, a czasem wolnym – jeśli widzisz konieczność kontaktu z pracownikiem po godzinach pracy – uprzedź go o tym, powiedz na jakich warunkach chcesz aby był do dyspozycji i w jakim czasie, co w zamian za to oferujesz; daj pracownikowi możliwość zdecydowania czy zgadza się na takie warunki;
- Bądź dostępny dla zespołu i wspieraj – nie tylko fizycznie, przede wszystkim emocjonalnie, wysłuchaj i zrozum problemy z perspektywy zespołu i poprowadź ich do rozwiązania – nie oczekuj samych wyników, bądź dla nich wsparciem.
Jesteś pracownikiem? Czujesz brak motywacji i zaangażowania w pracę? Czujesz utratę energii i entuzjazmu do życia poza pracą?
Zadbaj o siebie!
- Poszukaj relaksu w ćwiczeniach fizycznych, postaraj się tak odprężać tuż po pracy – to pozwoli Ci zbudować balans między pracą, a życiem prywatnym – uwolnisz się od zawodowych stresów i skupisz na życiu prywatnym po zakończonej pracy;
- Zadbaj o odpowiednią ilość snu, to pomoże Ci zregenerować się i odzyskać energię;
- Wyznaczaj cele i priorytety – zadbasz tym samym o motywację; pamiętaj aby dotyczyły one nie tylko pracy, wyznaczaj cele w życiu prywatnym – one pomogą Ci się rozwijać i iść do przodu;
- Stawiaj granice i komunikuj to w pracy – to pomoże Ci zapobiec przyjmowaniu zadań, które wykraczają poza Twoje obowiązki.
Na wypalenie zawodowe wpływa wiele czynników, nie tylko te związane z samym miejscem pracy. Dlatego warto przyjrzeć się swoim potrzebom i sygnałom, które odpowiednio wcześnie zidentyfikowane pomogą nam zareagować i zadbać o siebie (lub naszego pracownika).
Dbanie o środowisko pracy zawsze powinno być zaopiekowanie przez obie strony – pracodawcę i pracownika. Wówczas budujemy miejsce pracy, gdzie każdy znajdzie swoją komfortową strefę i zbuduje relacje. Te przełożą się na jakość realizowanych zadań i pracę satysfakcjonującą obie strony – pracownika i pracodawcę.